Inspirace pro práci s dětmi na doma – č. 1

Vážení rodiče,

vzhledem k uzavření MŠ Vám budeme v 10 denních intervalech na našich stránkách zveřejňovat „Inspirace pro práci s dětmi na doma“ na téma, které mělo být v MŠ aktuálně probíráno.

Věříme, že Vás a děti bude práce bavit. 🙂

Téma č. 1: Kniha je můj kamarád

Hádanka: Mám listy a přesto nejsem strom. Kdo jsem?

Hra na malíře = ilustrátor.

Knihy můžeme rozdělit na jednotlivé druhy podle toho, pro koho jsou napsané – knihy pro děti a knihy pro dospělé.

Knihy pro děti jsou většinou pohádkové, dobrodružné – píše se v nich o různých dobrodružných příhodách dětí i dospělých, encyklopedie, ale třeba i učebnice, nebo knihy říkanek a písniček – to jsou zpěvníky.

Knihy pro dospělé můžeme rozdělit na kuchařky, cestopisné knihy – v těch se píše o dalekých zemích, přírodopisné – o zvířátkách i rostlinách, zahradnické, romány – to jsou příběhy pro dospělé,  knihy s básněmi, slovníky – tam najdeme překlady různých slov z českého jazyka do jazyka cizího.

Úkol:

1. S rodiči se podívejte, jaké máte doma knihy a vyberte  z nich encyklopedii, kuchařku, pohádkovou knihu, slovníky.  O čem se píše v kuchařkách? Jak se jmenuje tvoje oblíbená knížka?

2. Zkus s rodiči vyrobit knihu vlastní. Přelož 2 listy čistého papíru a rodiče ti ji sešijí. Ty pak můžeš do této knihy nakreslit obrázky ze své oblíbené pohádky a pokud zvládneš i nějaká písmenka, můžeš je tam napsat.

3. Podívejte se do své knihovny. Která kniha je největší, která nejmenší, nejtenčí, nejtlustší? Které knihy jsou stejně velké?

– List ke stažení

Hra: Jak to chodí v knihovně?

Knihovna je buď nějaká polička nebo skříň, do které ukládáme knihy. Může to být ale i  budova, ve které jsou regály a v nich uložené knihy. Ty si pak může člověk, který zaplatí poplatek půjčit a po přečtení vrátit. Knihy ale musí vrátit v pořádku.

Jak zacházíme s knihou?
  • před prohlížením si umyjeme ruce
  • nejíme, nepijeme
  • s knihou neházíme, vytrháváme listy, nečmáráme, nestříháme
  • po přečtení knihu ukládáme na své místo (knihovnička, polička)
  • nesmí být ani roztržené, ani polité, počmárané a jinak zničené.

Úkoly:

1. Popiš, co vidíš na obrázku. Vyprávěj v celých větách, ne pouze jednoslovně.

2. V knihovničce na obrázku je spousta knih a věcí. Vymaluj knihy podle pokynů:
  • Knihu vedle klíče vymaluj červeně
  • V prostředním regále vymaluj knihu s číslem 5 žlutě
  • Knihu v pravém dolním rohu vymaluj modře
  • Knihu s obrázkem banánu vymaluj zeleně
  • Knihu o planetách vymaluj černě
  • 4. knihu v dolním regále vymaluj oranžově
  • V dolní poličce vymaluj nejmenší knížku hnědě
- List ke stažení

Hra na básníky
Víte, kde má knížka hřbet? Z čeho se knihy vyrábí? Zopakujte si jak s knihou zacházíme, aby nám vydržela dlouho krásná a my jsme se z ní mohli dlouho těšit. Co dělá s knihou spisovatel, co ilustrátor, co knihkupec a co čtenář? Kdo je to básník?
Úkoly
1. Přečtěte si s rodiči básničku, naučte se jí, až se ve školce sejdeme, povíte nám jí.
 Knížka
Dobré ráno kamarádi,
knížky máme všichni rádi.

Kolik je v nich tajemství,
kdo poslouchá dobře ví.

Že tam bydlí pohádky,
s nádhernými obrázky.

Ale taky básničky,
říkadla a písničky.

2. Zahrajte si na básníky a najděte rýmy na pracovním listě.

Hra na spisovatele
Už víte, že spisovatel je člověk, který píše knihy. Musí dobře znát všechna písmenka, umět napsat všechna slova, ze slov složit větu, a hlavně umět krásně vyprávět a mít fantazii.

Úkoly:
1. Přečtěte si s rodiči oblíbenou pohádku a pak ji sami rodičům vypravujte.
2. Vypracujte pracovní listy a podepište je.
3. Vyhledej věci kolem sebe, které začínají na písmenko, které ti zadá rodič. (K,L, atd.)
Rodiče dbejte na správný úchop tužky!

Hra na knihkupectví
Knihkupectví je obchod, kde se kupují knihy. Zatímco v knihovně si lidé knihy půjčují a po přečtení je vrací, v knihkupectví si knihy koupí – vyberou, zaplatí a jsou jejich. Máte doma některé knihy, které dostali tvoji rodiče jako malé děti a teď si z nich čteš i ty?
Úkoly
1. Na obrázku je jedno takové knihkupectví. Najdi na obrázcích všechny rozdíly a zakroužkuj je červenou pastelkou.

2. Zahraj si s rodiči na obchod s knihami – knihkupectví.
3. Vyrobte si do své knihy záložku, vymalujte a vystřihněte. Vyberte si záložku, která se vám  líbí. Víte k čemu slouží?

Pracovní listy