Okénko do třídy

BERUŠKY

Začal měsíc září a s ním i nový školní rok. V naší škole jsme se po prázdninách přivítali s dětmi, které už školku navštěvovaly, ale přivítali jsme i děti nové.

Na začátku září nám ještě přálo počasí, tak jsme mohli využívat zahradu, ale hlásí se nám podzim a s dětmi jsme vyrazili na vycházky. Při vycházkách sledujeme proměny počasí a těšíme se ze sběru ořechů a kaštanů.

V měsíci říjnu si na podzimním tvoření můžeme z nasbíraných plodů podzimu vyrobit třeba skřítky.

Leze ježek po trávníčku,

leze ježek po lese,

když se blíží nebezpečí,

bodlinkami brání se,

až si vůbec neví rady,

do klubíčka schoulí se.

MOTÝLCI

Přišlo září a už tu máme nový školní rok! Předškoláci a nejstarší děti se opět sešli ve třídě Motýlků.  Tento rok máme předškoláčků 19. Pro děti, které již chodily do Motýlků minulý rok a paní učitelku Ivetu už znají, byla pouze změna, že s nimi tento školní rok bude i paní učitelka Radka, která byla minulý rok u Včeliček.

Ve třídě jsme si vyčlenili pravidla naší třídy, prozkoumali, kde najdeme různé pomůcky a hračky a začali jsme se poznávat a pomalu po kouskách se připravovat na školu. Začali jsme také číst knížku „Pohádkový dědeček“, zpíváme písničky a učíme se básničky.

Motýlci v září navštívili Knihovnu Jiřího Mahena, kde so dozvěděli např. kdo je to ilustrátor, kdo je to spisovatel nebo kde najdou knížku, kterou by si v knihovně chtěli půjčit. Od paní knihovnice děti dostali přihlášku do knihovny a také krásnou záložku do knížky, kterou čtou doma s rodiči.

V průběhu září děti ještě navštěvovali školní zahradu, ale s přicházejícím podzimem začínáme chodit na vycházky a sbíráme přírodniny, se kterými pracujeme.

V říjnu se těšíme na Podzimníček, kdy za námi do školky přijdou rodiče a společně budeme vyrábět všelijaké věci z nasbíraných přírodnin. Přijde za námi také paní zubařka a vysvětlí dětem, jak se správně starat o zoubky.

dva ježci se honí,

třetí čeká na jablíčko,

sedí pod jabloní.

hnedle vedle plotu,

když těch jablek bude více,

dá je do kompotu.

hnedle vedle jedle,

když těch jablek bude více,

udělá z nich knedle.

ježci žízeň mají,

zaženou ji moštem z jablek,

moc se pochutnají.

VČELIČKY

1. září jsme se všichni setkali v Mateřské škole Všetičkova, ve třídě Včeliček.

Ve třídě Včeliček je nás 24 kamarádů, kde si hrajeme, zpíváme, tančíme a cvičíme. Také chodíme na zahradu, kde máme spoustu hraček. Když pršelo, šli jsme na procházku, kde jsme si vyprávěli o podzimu, sbírali jsme oříšky, listy a také kaštánky.

Když jsem šel z hub,

ztratil jsem zub,

našla ho Johana

s dlouhýma nohama.

Já na ni dup:

Děj sem ten zub!

Nebo ti vytrhnu z drdolu zub! Au!

MOTÝLCI

V říjnu nás navštívila paní zubařka, která dětem vysvětlila, jak se správně starat o zuby.

Ve školce jsme také přivítali rodiče na „Podzimníčku“. Děti si s rodiči mohli vyrobit krásné věci z přírodnin a odnést si je domů. Někteří byli moc štědří a výrobky nám nechali na výzdobu školky.

Na konci října naši školku navštívili i hasiči. Dětem předvedli výbavu hasiče, požární techniku a děti si zkusily i první pomoc při požáru.

Venku se již ochlazuje a počasí se začíná mračit. Brzy přijde první sníh a tak se s dětmi těšíme na zamykání zahrady, které ve školce brzy proběhne.

V naši školce se těšíme i z návštěv „babičky“, která nám chodí číst po obědě pohádky. Děti se od listopadu mohou těšit na knížku „Děti z Bullerbynu“.

Já mám jabloňku,

já na ni vlezu.

Jen jednou zatřesu,

hned zase slezu.

Jsou na ní jablíčka,

pěkný, červený.

Já si jich natrhám,

pro potěšení.

VČELIČKY

V měsíci říjnu jsme si s dětmi vyrobili Dráčka Hráčka. Také jsme „zavařovali jablíčka“.

S dětmi jsme se naučili básničku:

Dupy, dupy, dupačky,

Já mám čtyři nožičky.

Jsem ježeček bodlinka,

Už mě hledá maminka.

BERUŠKY

V měsíci říjnu nás navštívili hasiči. Poučili jsme se o tom, jaké mají oblečení a proč, v jakém autě jezdí. Seznámili nás se svou prací a poučili nás o situacích, ve kterých hrozí nebezpečí.

Také jsme si společně s rodiči vytvořili výzdobu z přírodnin, které nám podzim nabízí. Moc jsme se na těchto dílničkách bavili a líbilo se nám tam.

V listopadu se těšíme na společné zamčení zahrady a divadlo, které k nám do školky přijede.

NA  CO SE BUDEME TĚŠIT V LISTOPADU  ?

VE ČTVRTEK  9.11.  SE BUDOU DĚTI FOTIT NA DÁRKOVOU

VÁNOČNÍ SADU

V PODNĚLÍ  20.11.  K NÁM PŽIJEDE „  DIVADLO  ÚSMĚV „ .DĚTI SE MOHOU  TĚŠIT NA POHÁDKU  „ JAK PEJSEK S KOČIČKOU POUŠTĚLI

DRAKA „